Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu

Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club

Tennis Venue

Directions
Red Sands Road
Gibraltar
Schedule
Event Heat Date Time Comment
Men's Team Event Round of 16 Sun 07 Jul 09:00 Isle of Man vs Gibraltar
Women's Team Event Quarter-Finals Sun 07 Jul 09:00 Gibraltar vs Isle of Wight
Women's Team Event Quarter-Finals Sun 07 Jul 09:00 Guernsey vs Åland
Men's Team Event Quarter-Finals Sun 07 Jul 13:30 Åland vs Isle of Man
Women's Team Event Quarter-Finals Sun 07 Jul 13:30 Menorca vs Jersey
Women's Team Event Quarter-Finals Sun 07 Jul 13:30 Cayman Islands vs Isle of Man
Women's Team Event Semi-Finals Sun 07 Jul 18:00 Jersey vs Isle of Man
Women's Team Event Semi-Finals Sun 07 Jul 18:00 Gibraltar vs Guernsey
Men's Team Event Semi-Finals Mon 08 Jul 09:00 Menorca vs Bermuda
Men's Team Event Semi-Finals Mon 08 Jul 09:00 Jersey vs Isle of Man
Women's Team Event Final Mon 08 Jul 09:00 Gibraltar vs Isle of Man
Men's Team Event Final Mon 08 Jul 13:30 Jersey vs Menorca
Men's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 13:30 Filip Devallius vs Pablo Merin
Men's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 13:30 Martyn Bailey vs Lucas Forsström
Women's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 15:00 Alise Žagare vs Clare Clarke
Women's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 15:00 Hannah Snidal vs Antonija Sokic
Women's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 16:30 Melanie McLeod vs Natasha Forrest
Women's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 16:30 Eva Hurst vs Clara Catchot-Sintes
Men's Singles Round of 32 Mon 08 Jul 18:00 Jeremy Cross vs Regan Matthews
Men's Singles Round of 64 Mon 08 Jul 18:00 Annfinn Gaard vs Jack Hodges
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Harry Wilmott-Stanton vs Otto Byman
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Stuart Parker vs David Thomas
Men's Singles Round of 64 Tue 09 Jul 09:00 Alex Mesquida-Berg vs Dylan Casciaro
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Miguel Albertí-Fuster vs Daniel Reid
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 David Parry vs James Finnigan
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Thomas Turner vs Robert Comber
Women's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 12:00 Jade Wilkinson vs Clara Catchot-Sintes
Women's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 12:00 Millie Coombes vs Pauline Friman
Women's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 12:00 Joanna Dyer vs Melliz Petkova-Mustafa
Women's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 13:30 Amanda Carreras vs Clare Clarke
Women's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 13:30 Gemma Pons-Pons vs Laura Feely
Men's Doubles Round of 32 Tue 09 Jul 13:30 Forsström L - Forsström Z vs Chipolina L - Valverde J
Men's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Stuart Parker vs Filip Devallius
Men's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Miguel Albertí-Fuster vs Jeremy Cross
Men's Singles Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Sean Drewry vs Alex Mesquida-Berg
Men's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 16:30 James Finnigan vs Thomas Turner
Men's Singles Round of 16 Tue 09 Jul 16:30 Lucas Forsström vs Oscar Mesquida-Berg
Mixed Doubles Round of 16 Tue 09 Jul 18:00 Taylor J - Seromenho B vs Freeman C - Le Cras N
Mixed Doubles Round of 16 Tue 09 Jul 18:00 Cross J - Sokic A vs Chipolina L - McLeod M
Mixed Doubles Round of 16 Tue 09 Jul 18:00 Valverde J - De Haro-Sene L vs Norbiato H - Ringbom M
Men's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 09:00 David Riera-Pons vs Gavin Manders
Men's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 09:00 Miguel Albertí-Fuster vs Thomas Turner
Men's Singles Round of 16 Wed 10 Jul 09:00 Alex Mesquida-Berg vs Otto Byman
Men's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 10:30 Samuel Butler vs Oscar Mesquida-Berg
Women's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 10:30 Pauline Friman vs Clara Catchot-Sintes
Women's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 10:30 Natasha Forrest vs Laura Feely
Men's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 12:00 Stuart Parker vs Otto Byman
Women's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 12:00 Amanda Carreras vs Joanna Dyer
Women's Singles Quarter-Finals Wed 10 Jul 12:00 Antonija Sokic vs Tsvetelina Havrén
Women's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 13:30 Harris K - Snidal H vs Forrest N - Hurst E
Women's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 13:30 Faragher K - Feely L vs Catchot-Sintes C - Pons-Pons G
Women's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 13:30 Friman P - Ringbom M vs Bielanowicz E - Seromenho B
Men's Doubles Round of 16 Wed 10 Jul 15:00 Parker S - Watkins M vs Forsström L - Forsström Z
Men's Doubles Round of 16 Wed 10 Jul 15:00 Bailey M - Reynolds P vs Byman O - Norbiato H
Women's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 15:00 Blest F - Coombes M vs Carreras A - De Haro-Sene L
Men's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 16:30 Myers S - Parry D vs Mesquida-Berg A - Mesquida-Berg O
Men's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 16:30 Albertí-Fuster M - Riera-Pons D vs Manders G - Thomas D
Mixed Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 16:30 Arho-Havrén A - Havrén T vs Taylor J - Seromenho B
Men's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 18:00 Parker S - Watkins M vs Finnigan J - Redmond S
Men's Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 18:00 Devallius F - Engström D vs Byman O - Norbiato H
Mixed Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 18:00 Cross J - Sokic A vs Drewry S - Snidal E
Mixed Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 19:30 Carlnäs B - Petkova-Mustafa M vs Chinn M - Faragher K
Mixed Doubles Quarter-Finals Wed 10 Jul 19:30 Hodges J - Clarke C vs Norbiato H - Ringbom M
Men's Singles Semi-Finals Thu 11 Jul 09:00 Stuart Parker vs Miguel Albertí-Fuster
Men's Singles Semi-Finals Thu 11 Jul 09:00 Gavin Manders vs Oscar Mesquida-Berg
Women's Singles Semi-Finals Thu 11 Jul 09:00 Tsvetelina Havrén vs Laura Feely
Men's Singles Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Martyn Bailey vs Daniel Engström
Men's Singles Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Christopher Freeman vs Dylan Casciaro
Women's Singles Semi-Finals Thu 11 Jul 10:30 Amanda Carreras vs Clara Catchot-Sintes
Women's Singles Plate Round of 16 Thu 11 Jul 12:00 Millie Coombes vs Alise Žagare
Women's Singles Plate Round of 16 Thu 11 Jul 12:00 Natalie Le Cras vs Melliz Petkova-Mustafa
Women's Singles Plate Round of 16 Thu 11 Jul 12:00 Hannah Snidal vs Jade Wilkinson
Women's Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 13:30 Faragher K - Feely L vs Friman P - Ringbom M
Women's Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 13:30 Forrest N - Hurst E vs Carreras A - De Haro-Sene L
Mixed Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 13:30 Arho-Havrén A - Havrén T vs Cross J - Sokic A
Women's Singles Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 15:00 McLeod (GIB) v Le Cras (GSY)
Men's Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 15:00 Parker S - Watkins M vs Mesquida-Berg A - Mesquida-Berg O
Men's Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 15:00 Byman O - Norbiato H vs Manders G - Thomas D
Men's Singles Senior-Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 16:30 A.Mesquida-Berg (MEN) vs Finnigan (BER)
Men's Singles Senior-Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 16:30 L.Forsstrom (ALA) vs Myers (YNY)
Men's Singles Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Filip Devallius vs Alex Mesquida-Berg
Men's Singles Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Jeremy Cross vs James Finnigan
Men's Singles Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Jack Hodges vs Lucas Forsström
Men's Singles Junior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 18:00 Christopher Freeman vs Martyn Bailey
Men's Doubles Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 18:00 Chipolina L - Valverde J vs Robinson P - Turner T
Women's Doubles Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 18:00 Fullerton L - Wilkinson W vs Barker L - Smeed L
Mixed Doubles Semi-Finals Thu 11 Jul 18:00 Norbiato H - Ringbom M vs Chinn M - Faragher K
Men's Doubles Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 19:30 Casciaro D - Jurado D vs Gaard A - Merin P
Mixed Doubles Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 19:30 Chipolina L - McLeod M vs Freeman C - Le Cras N
Mixed Doubles Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 19:30 Valverde J - De Haro-Sene L vs Ferbrache B - Dyer J
Men's Singles Final Fri 12 Jul 09:00 Stuart Parker vs Oscar Mesquida-Berg
Men's Singles Junior-Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 09:00 Benjamin Ferbrache vs David Parry
Men's Singles Junior-Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 09:00 Callum Theaker vs Martyn Bailey
Women's Singles Final Fri 12 Jul 10:30 Amanda Carreras vs Tsvetelina Havrén
Women's Singles Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 10:30 Ewa Bielanowicz vs Gemma Pons-Pons
Women's Singles Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 10:30 Melanie McLeod vs Millie Coombes
Men's Doubles Final Fri 12 Jul 12:00 Parker S - Watkins M vs Manders G - Thomas D
Men's Doubles Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 12:00 Bailey M - Reynolds P vs Chipolina L - Valverde J
Men's Doubles Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 12:00 Matthews R - Wilmott-Stanton H vs Casciaro D - Jurado D
Men's Singles Junior-Plate Final Fri 12 Jul 13:30 Ferbrache (GSY) vs Theaker (CAY)
Women's Doubles Final Fri 12 Jul 13:30 Faragher K - Feely L vs Carreras A - De Haro-Sene L
Women's Doubles Plate Final Fri 12 Jul 13:30 Groark I - Wilkinson J vs Fullerton L - Wilkinson W
Men's Singles Senior-Plate Final Fri 12 Jul 15:00 James Finnigan vs Lucas Forsström
Women's Singles Plate Final Fri 12 Jul 15:00 Melanie McLeod vs Ewa Bielanowicz
Men's Doubles Plate Final Fri 12 Jul 15:00 Matthews R - Wilmott-Stanton H vs Bailey M - Reynolds P
Mixed Doubles Final Fri 12 Jul 16:30 Cross J - Sokic A vs Chinn M - Faragher K
Mixed Doubles Plate Final Fri 12 Jul 16:30 Freeman C - Le Cras N vs Valverde J - De Haro-Sene L
Men's Team Event Fri 12 Jul 17:45 Medal Ceremony
Women's Team Event Fri 12 Jul 17:55 Medal Ceremony
Men's Singles Fri 12 Jul 18:05 Medal Ceremony
Women's Singles Fri 12 Jul 18:15 Medal Ceremony
Men's Doubles Fri 12 Jul 18:25 Medal Ceremony
Women's Doubles Fri 12 Jul 18:35 Medal Ceremony
Mixed Doubles Fri 12 Jul 18:45 Medal Ceremony
Tennis