Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu

Schedule

Daily Schedules
Sport Schedules
Event Schedules
Venue Schedules
Other Information

Schedule For: Badminton

Tuesday 9th July 2019
Event Heat Time Comment
Men's Singles Round of 64 09:00 Steven Quayle vs Andy Lau
Men's Singles Round of 64 09:00 Douglas Clark vs Kasper Thy Jessen
Men's Singles Round of 64 09:00 Johannes Gardell vs Andreu Preto Pons
Men's Singles Round of 64 09:00 Frederik Elsner vs Matthew Reid
Men's Singles Round of 64 09:00 Sion Matthews vs George Utteridge
Men's Singles 09:00 Initial Rounds
Women's Singles 09:00 Initial Rounds
Men's Doubles 09:00 Initial Rounds
Women's Doubles 09:00 Initial Rounds
Men's Singles Round of 64 09:30 Ramsay Hogg vs Árant á Mýrini
Men's Singles Round of 64 09:30 Matthew Honnor vs Taatsiannguaq Pedersen
Men's Singles Round of 64 09:30 Columba Morling vs Daniel Söderström
Men's Singles Round of 64 09:30 Mikael Sandholm vs Michael Jefferson
Men's Singles Round of 64 10:00 Albert Navarro Comes vs Ashley Wylie
Men's Singles Round of 64 10:00 James Linares vs Stuart Hardy
Men's Singles Round of 64 10:00 Aaron Simmons vs William Shaw
Men's Singles Round of 64 10:00 Luca Russell vs Tommy Ballantine
Men's Singles Round of 64 10:00 Nick Thornley vs Denzel Simons
Men's Singles Round of 64 10:30 Toke Ketwa-Driefer vs Henry Archer
Men's Singles Round of 64 10:30 Spencer Hall vs Mikael Iström
Men's Singles Round of 64 10:30 Jacob Honnor vs Eric Navarro Comes
Men's Singles Round of 64 10:30 Magnus Dal-Christiansen vs Dean Guthrie
Men's Singles Round of 64 10:30 Sam Rendall vs Duane March
Men's Singles Round of 64 11:00 Björn Eriksson vs Kedar Nath Paul
Men's Singles Round of 64 11:00 Lee Matthews vs Jordan Trebert
Men's Singles Round of 64 11:00 Carlos Riudavets Sintes vs Allan Steen
Men's Singles Round of 64 11:00 Tobey Cheng vs Robert Karlsson
Men's Singles Round of 64 11:00 David Fraser vs Yoann Belon
Men's Singles Round of 64 11:30 Jónas Djurhuus vs Jens-Frederik Nielsen
Men's Singles Round of 64 11:30 Andrew Reid vs Charles Avellano
Men's Singles Round of 64 11:30 Mark Haugen vs Mathew Rankenhohn
Men's Singles Round of 64 11:30 Artur Hollsten vs Liam Flaws
Women's Singles Round of 64 11:30 Mar Casasnovas Ventura vs Hannah Lloyd
Women's Singles Round of 64 12:00 Rebecca Reid vs Pilunnguaq Hegelund
Women's Singles Round of 64 12:00 Emma Lee vs Cheryl March
Women's Singles Round of 64 12:00 Emelie Hansson vs Alison Jessen
Women's Singles Round of 64 12:00 Shona Mackay vs Lena Maria Joensen
Women's Singles Round of 64 12:00 Beth Macphail vs Isabelle Honnor
Women's Singles Round of 64 12:30 Megan Duffin vs Sabina Westerberg
Women's Singles Round of 64 12:30 Elise Dixon vs Alison Shearer
Women's Singles Round of 64 12:30 Amber Prescott vs Victoria Chater
Women's Singles Round of 64 12:30 Chloe Hitchin vs Lynsey Mackenzie
Women's Singles Round of 64 12:30 Chloe Le Tissier vs Júlia Florit Ruiz
Women's Singles Round of 64 13:00 Lowri Jones vs Stephanie Jörholt
Women's Singles Round of 64 13:00 Hiral Parekh vs Tina Rafaelsen
Women's Singles Round of 64 13:00 Philippa Li vs Rosie Hancock
Women's Singles Round of 64 13:00 Katherine Lemon vs Jenna Gestranius
Women's Singles Round of 64 13:30 Shamima Aktar vs Emily Trebert
Women's Singles Round of 64 13:30 Joanne Pottinger vs Kimberley Clague
Women's Singles Round of 64 13:30 Grace Rentsch vs Eilidh Morrison
Women's Singles Round of 64 13:30 Zoe Morris vs Laura Guthrie
Women's Singles Round of 64 13:30 Getter Saar vs Adhya Nandi
Women's Singles Round of 64 14:00 Milka Brønlund vs Anna Showan
Women's Singles Round of 64 14:00 Lucy Baggott vs Emma Work
Women's Singles Round of 64 14:00 Jin Sun vs Carys Batiste
Women's Singles Round of 64 14:00 Kayleigh Callow vs Esther Seguí Pons
Women's Singles Round of 64 14:00 Ida Melander vs Gunnva Jacobsen
Women's Singles Round of 64 14:30 Chantal De'Ath vs Soraye March
Women's Singles Round of 64 14:30 Malin Thorn vs Macy Bechemin
Women's Singles Round of 64 14:30 Kylie Wood vs Hannah Evans
Men's Doubles Round of 32 14:30 Le Tocq P - Svejstrup O vs Ameller Bassa P - Riudavets Sintes C
Men's Doubles Round of 32 14:30 Rankenhohn M - Shaw W vs Irvine R - Russell L
Men's Doubles Round of 32 15:00 Cheng T - Harding N vs Gardell J - Karlsson R
Men's Doubles Round of 32 15:00 Fraser D - Paul K vs Ballantine E - Rendall S
Men's Doubles Round of 32 15:00 Constable M - Hutchings A vs De Haro I - Linares J
Men's Doubles Round of 32 15:00 Ketwa-Driefer T - Schmidt S vs Downer K - Utteridge G
Men's Doubles Round of 32 15:00 Eysturoy N - Poulsen B vs Holmström S - Iström M
Men's Doubles Round of 32 15:30 Haugen M - Hughes D vs Clark D - March D
Men's Doubles Round of 32 15:30 Guthrie D - Hogg R vs Hollsten A - Sandholm M
Men's Doubles Round of 32 15:30 Dal-Christiansen M - Djurhuus J vs Fairclough J - Trebert J
Men's Doubles Round of 32 15:30 Finnegan P - Jefferson M vs Avellano C - Jessen K
Men's Doubles Round of 32 15:30 Reid A - Reid M vs Elsner F - Nielsen J
Men's Doubles Round of 32 16:00 Matthews E - Matthews L vs Nicholson M - Quayle S
Men's Doubles Round of 32 16:00 Steen A - Wylie A vs Eriksson B - Söderström D
Men's Doubles Round of 32 16:00 Hall S - Morling C vs Lau A - Simons D
Men's Doubles Round of 32 16:00 Honnor J - Honnor M vs Navarro Comes A - Navarro Comes E
Women's Doubles Round of 32 16:00 De'Ath C - Jessen A vs Katrinardóttir Jacobsen G - Thomsen S
Women's Doubles Round of 32 16:30 Bechemin M - Rentsch G vs Evans H - Lemon K
Women's Doubles Round of 32 16:30 Pottinger J - Work E vs Guthrie L - Mackay S
Women's Doubles Round of 32 16:30 Chater V - Morris Z vs Hancock R - Honnor I
Women's Doubles Round of 32 16:30 Cespedes R - Wang Z vs Brønlund M - Hegelund P
Women's Doubles Round of 32 16:30 Florit Ruiz J - Seguí Pons E vs Jörholt S - Thorn M
Women's Doubles Round of 32 17:00 Casasnovas Ventura M - Orfila Pons J vs Baggott L - Showan A
Women's Doubles Round of 32 17:00 March C - March S vs Aktar S - Hansson E
Women's Doubles Round of 32 17:00 Melander I - Westerberg S vs Hitchin C - Keith A
Women's Doubles Round of 32 17:00 Reid R - Shearer A vs Høegh Møller N - Jacobsen S
Women's Doubles Round of 32 17:00 Mackenzie L - Macphail B vs Parekh H - Sun J
Women's Doubles Round of 32 17:30 Dixon E - Wilson-Kelly L vs Joensen L - Nandi A
Women's Doubles Round of 32 17:30 Jones L - Lloyd H vs Callow K - Wilkinson N