Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu

Tennis

Men's Singles

Heat: Junior-Plate Quarter-Finals
Pablo Merin 0 - 2 Benjamin Ferbrache
FAR Faroe Islands   GUE Guernsey
0-6, 0-6
Thursday 11th July 2019 13:30
Bayside Sports Complex
Regan Matthews 0 - 2 David Parry
IOW Isle of Wight   YSM Ynys Môn
3-6, 4-6
Thursday 11th July 2019 13:30
Bayside Sports Complex
Callum Theaker 2 - 0 Zacharias Forsström
CAY Cayman Islands   ALA Åland
6-4, 6-4
Thursday 11th July 2019 15:00
Bayside Sports Complex
Christopher Freeman 0 - 2 Martyn Bailey
GUE Guernsey   IOW Isle of Wight
4-6, 1-6
Thursday 11th July 2019 18:00
Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club

11/07/2019 19:35:26 Confirmed 11/07/2019 19:35:39

View Full LadderView Full Results
Other Heats:
Heat Last Result
Final 12/07/2019 10:36:39
Semi-Finals 11/07/2019 12:04:51
Quarter-Finals 10/07/2019 13:28:37
Round of 16 10/07/2019 11:18:34
Round of 32 09/07/2019 17:35:09
Round of 64 09/07/2019 10:05:09
Junior-Plate Final 12/07/2019 16:16:46
Junior-Plate Semi-Finals 12/07/2019 15:03:54
Junior-Plate Round of 16 11/07/2019 15:10:35
Junior-Plate Round of 32 10/07/2019 18:51:40
Senior-Plate Final 12/07/2019 16:17:33
Senior-Plate Semi-Finals 11/07/2019 15:00:31
Senior-Plate Quarter-Finals 11/07/2019 09:48:40
Event Schedule
Heat Date Time VenueComment
Round of 64 Mon 08 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Zacharias Forsström vs Daniel Reid
Round of 64 Mon 08 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Pætur Dahl vs Callum Theaker
Round of 64 Mon 08 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Isak Bolin vs Björn Carlnäs
Round of 64 Mon 08 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Pieter Robinson vs Peter Reynolds
Round of 64 Mon 08 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Christopher Freeman vs Daniel Jurado
Round of 64 Mon 08 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Otto Byman vs Benjamin Ferbrache
Round of 32 Mon 08 Jul 13:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Filip Devallius vs Pablo Merin
Round of 32 Mon 08 Jul 13:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Martyn Bailey vs Lucas Forsström
Round of 32 Mon 08 Jul 15:00 Bayside Sports Complex James Buxton vs Sion Myers
Round of 64 Mon 08 Jul 16:30 Bayside Sports Complex James Finnigan vs Alec Arho-Havrén
Round of 64 Mon 08 Jul 16:30 Bayside Sports Complex Jón Brekku vs Robert Comber
Round of 64 Mon 08 Jul 16:30 Bayside Sports Complex David Thomas vs Jake Booker
Round of 64 Mon 08 Jul 18:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Annfinn Gaard vs Jack Hodges
Round of 32 Mon 08 Jul 18:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Jeremy Cross vs Regan Matthews
Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Stuart Parker vs David Thomas
Round of 64 Tue 09 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Alex Mesquida-Berg vs Dylan Casciaro
Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Harry Wilmott-Stanton vs Otto Byman
Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Callum Theaker vs Michael Watkins
Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Björn Carlnäs vs David Riera-Pons
Round of 32 Tue 09 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Pieter Robinson vs Gavin Manders
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Christopher Freeman vs Samuel Butler
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Daniel Engström vs Oscar Mesquida-Berg
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Jack Hodges vs Marc Chinn
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Miguel Albertí-Fuster vs Daniel Reid
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club David Parry vs James Finnigan
Round of 32 Tue 09 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Thomas Turner vs Robert Comber
Round of 16 Tue 09 Jul 13:30 Bayside Sports Complex Sion Myers vs Gavin Manders
Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Michael Watkins vs David Riera-Pons
Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Miguel Albertí-Fuster vs Jeremy Cross
Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Samuel Butler vs Jack Hodges
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Sean Drewry vs Alex Mesquida-Berg
Round of 16 Tue 09 Jul 15:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Stuart Parker vs Filip Devallius
Round of 16 Tue 09 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Lucas Forsström vs Oscar Mesquida-Berg
Round of 16 Tue 09 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club James Finnigan vs Thomas Turner
Round of 16 Wed 10 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Alex Mesquida-Berg vs Otto Byman
Quarter-Finals Wed 10 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Miguel Albertí-Fuster vs Thomas Turner
Quarter-Finals Wed 10 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club David Riera-Pons vs Gavin Manders
Quarter-Finals Wed 10 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Samuel Butler vs Oscar Mesquida-Berg
Quarter-Finals Wed 10 Jul 12:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Stuart Parker vs Otto Byman
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 13:30 Bayside Sports Complex Sean Drewry vs Benjamin Ferbrache
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 13:30 Bayside Sports Complex Daniel Reid vs Scott Redmond
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 13:30 Bayside Sports Complex David Parry vs Pætur Dahl
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Pieter Robinson vs Jón Brekku
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Harry Wilmott-Stanton vs Daniel Jurado
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Marc Chinn vs Dylan Casciaro
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 16:30 Bayside Sports Complex Regan Matthews vs Isak Bolin
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 16:30 Bayside Sports Complex Christopher Freeman vs Annfinn Gaard
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 16:30 Bayside Sports Complex Pablo Merin vs Rasmus Bäckström
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 18:00 Bayside Sports Complex Björn Carlnäs vs Peter Reynolds
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 18:00 Bayside Sports Complex James Buxton vs Zacharias Forsström
Junior-Plate Round of 32 Wed 10 Jul 18:00 Bayside Sports Complex Martyn Bailey vs Jake Booker
Semi-Finals Thu 11 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Stuart Parker vs Miguel Albertí-Fuster
Semi-Finals Thu 11 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Gavin Manders vs Oscar Mesquida-Berg
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 09:00 Bayside Sports Complex David Thomas vs Pablo Merin
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Benjamin Ferbrache vs Daniel Jurado
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 09:00 Bayside Sports Complex Zacharias Forsström vs Pieter Robinson
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Daniel Reid vs Regan Matthews
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Bayside Sports Complex David Parry vs Robert Comber
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Bayside Sports Complex Callum Theaker vs Peter Reynolds
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Christopher Freeman vs Dylan Casciaro
Junior-Plate Round of 16 Thu 11 Jul 10:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Martyn Bailey vs Daniel Engström
Junior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 13:30 Bayside Sports Complex Pablo Merin vs Benjamin Ferbrache
Junior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 13:30 Bayside Sports Complex Regan Matthews vs David Parry
Junior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 15:00 Bayside Sports Complex Callum Theaker vs Zacharias Forsström
Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Filip Devallius vs Alex Mesquida-Berg
Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Jeremy Cross vs James Finnigan
Senior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Jack Hodges vs Lucas Forsström
Senior-Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club A.Mesquida-Berg (MEN) vs Finnigan (BER)
Senior-Plate Semi-Finals Thu 11 Jul 16:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club L.Forsstrom (ALA) vs Myers (YNY)
Junior-Plate Quarter-Finals Thu 11 Jul 18:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Christopher Freeman vs Martyn Bailey
Final Fri 12 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Stuart Parker vs Oscar Mesquida-Berg
Junior-Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Benjamin Ferbrache vs David Parry
Junior-Plate Semi-Finals Fri 12 Jul 09:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Callum Theaker vs Martyn Bailey
Junior-Plate Final Fri 12 Jul 13:30 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Ferbrache (GSY) vs Theaker (CAY)
Senior-Plate Final Fri 12 Jul 15:00 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club James Finnigan vs Lucas Forsström
Fri 12 Jul 18:05 Gibraltar Sandpits Lawn Tennis Club Medal Ceremony

Other Tennis Events

Event Results Entries Medals Schedule Last Result
Men's Team Event Results Entries Medals Schedule 08/07/2019 19:43:23
Women's Team Event Results Entries Medals Schedule 08/07/2019 13:15:06
Men's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 16:17:33
Women's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 17:16:39
Men's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 18:14:07
Women's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 16:18:24
Mixed Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 18:30:33