Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu

Badminton

Women's Doubles

Heat: Final

12/07/2019 12:50:02 Confirmed 12/07/2019 12:50:08

View Full Ladder
Heat: Semi-Finals

11/07/2019 13:50:17 Confirmed 11/07/2019 13:50:21

View Full Ladder
Heat: Quarter-Finals

10/07/2019 17:01:36 Confirmed 10/07/2019 17:02:16

View Full Ladder
Heat: Round of 32
Bechemin M - Rentsch G 2 - 0 Evans H - Lemon K
JER Jersey   YSM Ynys Môn
21-16, 21-8
Tuesday 9th July 2019 16:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Pottinger J - Work E 0 - 2 Guthrie L - Mackay S
ORK Orkney   SHE Shetland Islands
18-21, 15-21
Tuesday 9th July 2019 16:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Lee E - Wang Z 0 - 2 Brønlund M - Hegelund P
BER Bermuda   GRE Greenland
20-22, 14-21
Tuesday 9th July 2019 16:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
March C - March S 0 - 2 Aktar S - Hansson E
FAL Falkland Islands   GOT Gotland
10-21, 7-21
Tuesday 9th July 2019 17:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Reid R - Shearer A 0 - 2 Høegh Møller N - Jacobsen S
ORK Orkney   GRE Greenland
15-21, 17-21
Tuesday 9th July 2019 17:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Mackenzie L - Macphail B  -  Parekh H - Sun J
WES Western Isles   BER Bermuda
Mackenzie L - Macphail B won by walkover
Tuesday 9th July 2019 17:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Jones L - Lloyd H 0 - 2 Callow K - Wilkinson N
YSM Ynys Môn   IOM Isle of Man
6-21, 12-21
Tuesday 9th July 2019 17:30
Europa Sports Complex – Sports Hall

09/07/2019 19:27:53 Confirmed 09/07/2019 19:29:26

View Full Ladder
Event Schedule
Heat Date Time Comment
Tue 09 Jul 09:00 Initial Rounds
Round of 32 Tue 09 Jul 16:00 De'Ath C - Jessen A vs Katrinardóttir Jacobsen G - Thomsen S
Round of 32 Tue 09 Jul 16:30 Bechemin M - Rentsch G vs Evans H - Lemon K
Round of 32 Tue 09 Jul 16:30 Pottinger J - Work E vs Guthrie L - Mackay S
Round of 32 Tue 09 Jul 16:30 Chater V - Morris Z vs Hancock R - Honnor I
Round of 32 Tue 09 Jul 16:30 Cespedes R - Wang Z vs Brønlund M - Hegelund P
Round of 32 Tue 09 Jul 16:30 Florit Ruiz J - Seguí Pons E vs Jörholt S - Thorn M
Round of 32 Tue 09 Jul 17:00 Casasnovas Ventura M - Orfila Pons J vs Baggott L - Showan A
Round of 32 Tue 09 Jul 17:00 March C - March S vs Aktar S - Hansson E
Round of 32 Tue 09 Jul 17:00 Melander I - Westerberg S vs Hitchin C - Keith A
Round of 32 Tue 09 Jul 17:00 Reid R - Shearer A vs Høegh Møller N - Jacobsen S
Round of 32 Tue 09 Jul 17:00 Mackenzie L - Macphail B vs Parekh H - Sun J
Round of 32 Tue 09 Jul 17:30 Dixon E - Wilson-Kelly L vs Joensen L - Nandi A
Round of 32 Tue 09 Jul 17:30 Jones L - Lloyd H vs Callow K - Wilkinson N
Wed 10 Jul 09:00 - 19:00 Including Semi-Finals
Fri 12 Jul 12:30 Final
Fri 12 Jul 16:00 Medal Ceremony

Other Badminton Events

Event Results Entries Medals Schedule Last Result
Men's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:49:22
Women's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:48:25
Men's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 13:16:46
Women's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:50:02
Mixed Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 13:55:12
Team Event Results Entries Medals Schedule 08/07/2019 22:03:10