Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu

Badminton

Men's Doubles

Heat: Round of 32
Cheng T - Harding N 2 - 0 Gardell J - Karlsson R
IOM Isle of Man   GOT Gotland
21-14, 21-13
Tuesday 9th July 2019 15:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Fraser D - Paul K 0 - 2 Ballantine E - Rendall S
WES Western Isles   ORK Orkney
10-21, 11-21
Tuesday 9th July 2019 15:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Constable M - Hutchings A 2 - 0 De Haro I - Linares J
JER Jersey   GIB Gibraltar
21-10, 21-9
Tuesday 9th July 2019 15:00
Europa Sports Complex – Sports Hall
Haugen M - Hughes D 2 - 0 March D - Stewart R
BER Bermuda   FAL Falkland Islands
21-19, 21-12
Tuesday 9th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Guthrie D - Hogg R 2 - 0 Hollsten A - Sandholm M
SHE Shetland Islands   ALA Åland
21-17, 21-16
Tuesday 9th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Reid A - Reid M 0 - 2 Elsner F - Nielsen J
ORK Orkney   GRE Greenland
12-21, 12-21
Tuesday 9th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Hall S - Morling C 1 - 2 Lau A - Simons D
JER Jersey   BER Bermuda
13-21, 21-19, 18-21
Tuesday 9th July 2019 16:00
Europa Sports Complex – Sports Hall

09/07/2019 17:57:45 Confirmed 09/07/2019 17:59:28

View Full LadderView Full Results
Other Heats:
Heat Last Result
Final 12/07/2019 13:16:46
Semi-Finals 11/07/2019 13:49:38
Quarter-Finals 10/07/2019 16:58:22
Round of 16 10/07/2019 14:47:21
Event Schedule
Heat Date Time Comment
Tue 09 Jul 09:00 Initial Rounds
Round of 32 Tue 09 Jul 14:30 Le Tocq P - Svejstrup O vs Ameller Bassa P - Riudavets Sintes C
Round of 32 Tue 09 Jul 14:30 Rankenhohn M - Shaw W vs Irvine R - Russell L
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Cheng T - Harding N vs Gardell J - Karlsson R
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Fraser D - Paul K vs Ballantine E - Rendall S
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Constable M - Hutchings A vs De Haro I - Linares J
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Ketwa-Driefer T - Schmidt S vs Downer K - Utteridge G
Round of 32 Tue 09 Jul 15:00 Eysturoy N - Poulsen B vs Holmström S - Iström M
Round of 32 Tue 09 Jul 15:30 Haugen M - Hughes D vs Clark D - March D
Round of 32 Tue 09 Jul 15:30 Guthrie D - Hogg R vs Hollsten A - Sandholm M
Round of 32 Tue 09 Jul 15:30 Dal-Christiansen M - Djurhuus J vs Fairclough J - Trebert J
Round of 32 Tue 09 Jul 15:30 Finnegan P - Jefferson M vs Avellano C - Jessen K
Round of 32 Tue 09 Jul 15:30 Reid A - Reid M vs Elsner F - Nielsen J
Round of 32 Tue 09 Jul 16:00 Matthews E - Matthews L vs Nicholson M - Quayle S
Round of 32 Tue 09 Jul 16:00 Steen A - Wylie A vs Eriksson B - Söderström D
Round of 32 Tue 09 Jul 16:00 Hall S - Morling C vs Lau A - Simons D
Round of 32 Tue 09 Jul 16:00 Honnor J - Honnor M vs Navarro Comes A - Navarro Comes E
Wed 10 Jul 09:00 - 19:00 Including Semi-Finals
Fri 12 Jul 13:30 Final
Fri 12 Jul 15:50 Medal Ceremony

Other Badminton Events

Event Results Entries Medals Schedule Last Result
Men's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:49:22
Women's Singles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:48:25
Men's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 13:16:46
Women's Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 12:50:02
Mixed Doubles Results Entries Medals Schedule 12/07/2019 13:55:12
Team Event Results Entries Medals Schedule 08/07/2019 22:03:10